هفت اشتباه رايج درباره بهداشت مو

September 21, 2008

اين مطلب به شما مي‌گويد كه پشت آن موهاي بلند، چه واقعيت‌هاي ساده‌اي پنهان شد‌ه‌اند
«‌اون موي سفيد را نكن، بيشتر مي‌شه… موهات را كوتاه‌كن تا پرپشت بشه… برس‌كشيدن موها را تقويت مي‌كنه.»
7 اشتباه رايج درباره بهداشت مو
همه ما از اين مدل توصيه‌ها در زندگي روزمره زياد شنيده‌ايم. حتي خيلي وقت‌ها خودمان هم همين‌ها را به بقيه توصيه مي‌كنيم. در حالي كه اغلب نمي‌دانيم كه آيا اين حرف‌ها واقعيت هم دارند و يا افسانه‌هايي هستند كه مثل بقيه افسانه‌ها، دهان به دهان از مادربزرگ‌هايمان به ما رسيده‌اند. اين مطلب به شما مي‌گويد كه پشت آن موهاي بلند، چه واقعيت‌هاي ساده‌اي پنهان شد‌ه‌اند.

7 افــــسانه معـروف در‌‌مورد‌‌‌‌‌مو
 افسانه اول: كوتاه‌كردن زود به زود موها باعث مي‌شود موها سريع‌تر رشد كنند.
 واقعيت: موهاي شما در هر ماه، 1 تا 5/1 سانتي‌متر رشد مي‌كند، چه آنها را قيچي كنيد و چه به حال خود رهايشان كنيد. البته ممكن است در تابستان موها اندكي سريع‌تر رشد كنند ولي شما نمي‌توانيد با كمك قيچي آرايشگري كاري بكنيد كه سرعت رشد موهايتان افزايش يابد. در واقع، كوتاه‌كردن موها يك كار انجام مي‌دهد: انتهاي خراب و دو شاخه موهايتان را حذف مي‌كند و باعث مي‌شود موهايتان ظاهر بهتري پيدا كنند.
 افسانه دوم: اگر يك موي سفيد را بكنيد، به جاي آن دو سه تار موي سفيد جديد درمي‌آيد.
 واقعيت: اگرچه اين مطلب يك افسانه است و حقيقت ندارد ولي كندن موها عادت بدي است. كندن موها به ريشه آنها آسيب مي‌زند و باعث ايجاد عفونت يا اسكار (جوشگاه) مي‌شود، يعني جاي آن باقي مانده و مويي در آنجا رشد نمي‌كند.
 افسانه سوم: شستشوي موها با آب سرد پس از شامپو زدن، باعث درخشندگي موها مي‌شود.
 واقعيت: اين كار ممكن است خواب را از سر شما بپراند ولي تاثيري در درخشندگي موهاي شما ندارد.
 افسانه چهارم: براي اينكه موهايتان واقعا تميز شود، بايد چند بار آنها را شامپو بزنيد و بشوييد.
 واقعيت: يك بار شامپوزدن و شستشوي درست هم همين كار را مي‌كند.
 افسانه پنجم: اگر در روز 100 بار موهايتان را برس بزنيد، براي موها خيلي مفيد است.
 واقعيت: برس زدن فقط براي اين است كه به موها حالت بدهيد. برس‌زدن زيادي، موها را از فوليكو‌ل‌هاي‌شان بيرون مي‌كشد و تارهاي مو را ضعيف مي‌كند. همچنين براي موهاي چرب، مناسب نيست چون موجب چرب شدن بيشتر مو مي‌شود.
 افسانه ششم: با كمك برخي محصولات آرايشي، مي‌توان انتهاي دو شاخه موها را ترميم كرد.
 واقعيت: وقتي موها دو شاخه مي‌شوند، ديگر اين اتفاق افتاده و تنها كاري كه شما مي‌توانيد انجام دهيد، اين است كه قيچي را برداريد و آنها را ببريد. البته برخي آرايشگران با كمك مواد آرايشي خاصي كه حاوي موم هستند، كاري مي‌كنند كه انتهاي دوشاخه موها به هم چسبيده و كمتر جلب توجه كند. اما عقل مي‌گويد كه همان قيچي‌كردن، كار راحت‌تري است.
 افسانه هفتم: استرس باعث ريزش موها مي‌شود.
 واقعيت: موهاي شما هميشه در حال ريزش هستند و به‌طور طبيعي روزانه 50 تا 120 تار موي شما مي‌ريزند ولي اين امكان وجود دارد كه وقتي شما به طرز وحشتناكي دچار استرس هستيد (يعني يك چيزي در حد طلاق گرفتن يا از دست دادن شغل) چند تار مو بيشتر بريزد. البته بارداري و مصرف برخي آنتي‌بيوتيك‌ها هم همين اثر را دارند ولي مهم اين است كه بعد از گذشت چند هفته، وقتي اوضاع رو به راه شد، اين موها دوباره رشد مي‌كنند.
مواردي كه ذكر شدند، همگي افسانه بودند ولي در عالم واقعيت خيلي‌وقت‌ها، شما با دست خودتان بلاهايي بر سر موهايتان مي‌آوريد كه ديگر نمي‌توانند كمر راست كنند! چطور است با اين بلاها هم آشنا شويم؟
هفت بلايي كه با دست خودتان سر موهايتان مي‌آوريد
سشواركشيدن به موهايي كه هنوز از آنها آب مي‌چكد: با اين كار، نه تنها حالت دادن به موها دشوار مي‌شود بلكه آسيب حرارتي زيادي به موهايتان وارد مي‌كنيد، زيرا موهاي شما بايد مدت زيادي زير سشوار بمانند تا خشك شوند. روش درست اين است كه سشوار را روي موهاي مرطوب، نه موهاي خيس، استفاده كنيد. بنابراين توصيه مي‌شود وقتي از حمام خارج شديد، موهايتان را به مدت پنج دقيقه در حوله بپيچيد و بعد از آن پنج دقيقه ديگر هم اجازه دهيد تا در هواي آزاد خشك شود. پس از آن مي‌توانيد از سشوار استفاده كنيد.
شانه كشيدن موهاي خيس، از فرق سر تا نوك مو: درست است كه براي موهاي خيس، استفاده از شانه راحت‌تر از برس است و خيلي از خانم‌ها در حين استحمام يا پس از آن از شانه‌هاي دانه درشت استفاده مي‌كنند اما اگر شانه را از پوست سر تا نوك مو با فشار بكشيد، موهايتان دچار شكستگي مي‌شود. بنابراين ابتدا گره‌هاي مو را تا حد امكان باز كنيد و سپس از قسمت‌هاي انتهايي موها شروع به شانه كشيدن كنيد و كم‌كم به قسمت‌هاي بالاتر (نزديك به پوست سر) برويد.
استفاده از برس نامناسب: استفاده از برس نامناسب، نه تنها باعث مي‌شود كه نتوانيد مدل موي مطلوبتان را درست كنيد بلكه ممكن است مدام در موهاي شما گير بيفتد و آزارتان دهد. به‌طور كلي توصيه مي‌شود هرچه موهاي شما بلندتر است، از برس‌هايي استفاده كنيد كه قطر بيشتري دارند. همچنين براي حجم دادن به موهايتان‌، از برس گرد كمك بگيريد و براي صاف كردن موها از برس پارويي شكل استفاده كنيد.
برس كشيدن مداوم براي درخشش بيشتر مو: دكتر آمي مك مايكل، استاديار بيماري‌هاي پوست و مو در دانشگاه ويك فارست آمريكا مي‌گويد: «تنها چيزي كه شما براي درخشان‌تر شدن موهايتان نياز داريد، چند بار برس‌كشيدن براي حالت دادن به مو و سپس استفاده از روغن‌هاي طبيعي است. هر چيزي بيشتر از اين غير ضروري است و مي‌‌تواند به شكنندگي موها منجر شود.»
بستن نادرست موها: به طور معمول خانم‌ها عادت دارند موهاي‌شان را از يك نقطه جمع كنند و ببندند و همين مساله، خطر آسيب ‌موها و شكنندگي آنها را در اين ناحيه افزايش مي‌دهد. بهتر است محل بستن موهايتان را هر روز تغيير دهيد و يا يك سانتي‌متر بالا و پايين كنيد. در ضمن استفاده از كش سر‌هاي يك‌پارچه (بدون درز) آسيب كمتري به موهايتان وارد مي‌كند.
فراموش كردن پوست سر: براي رشد موهاي سالم، پوست سر شما نياز به تغذيه مناسب دارد. نبايد فراموش شود كه يكي از آسان‌ترين كارهايي كه مي‌توانيد انجام دهيد، اين است كه پوست سرتان را با نوك انگشتانتان ماساژ دهيد. اين كار باعث بهبود جريان خون در پوست سر شما مي‌شود و در نتيجه مواد مغذي بيشتري به پوست سر مي‌رسد.
پنهان كردن شوره‌هاي سر: تلاش براي پنهان‌كردن شوره‌هاي سر با كمك كرم‌هاي آرايشي مرطو‌ب‌كننده، روغن يا پماد فقط يك اقدام موقتي است، در حالي كه شوره در واقع نوعي بيماري پوست سر است و بايد درمان شود. استفاده از شامپوهاي حاوي ساليسيليك اسيد، زينك پيريتيون، سلنيوم سولفايد و تار، از روش‌هاي درماني رايج براي از بين بردن پوست سر است.
دكتر سميرا موسوي‌فرد

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: