سازمان شفافیت بین المللی

September 25, 2008

“سازمان شفافیت بین المللی” لیست گزارش سالانه خود در مورد میزان فساد اداری و مالی در میان کشورهای مختلف جهان برای سال 2008 را منتشر نمود. در این بررسی همه کشورهای جهان با توجه به میزان فساد اداری و مالی موجود در آنها رده بندی شده اند.

مانند همیشه نام کشورهای اسکاندیناوی و شمال اروپا در صدر این لیست بعنوان کشورهای دارای سالمترین سیستم اداری و مالی جهان می درخشد. در سال 2008 کشورهای دانمارک, نیوزلند و سوئد با کسب 9.43 پوئن و شاخص 1 بصورت مشترک دارای کمترین فساد اداری در جهان بوده و مقام اول بعنوان سالم ترین کشورهای جهان را به خود اختصاص داده اند.

پس از آنها سنگاپور با 9.2 پوئن در رتبه دوم و فنلاند و سوئیس با 9.0 پوئن بصورت مشترک در رتبه سوم جهان قرار دارند.
کشورهای ایسلند و هلند (رتبه مشترک) و استرالیا و کانادا (رتبه مشترک) به ترتیب دارای دارای رتبه های چهارم و پنجم بعنوان سالم ترین کشورهای جهان هستند.
آمریکا نیز با 7.3 پوئن در مقام دهم سالم ترین کشور جهان قرار گرفته است.

خاورمیانه و ایران
کشور قطر با 6,5 پوئن سالم ترین کشور خاورمیانه است. اسرائیل با کسب 6 پوئن در رتبه دوم بعنوان سالم ترین کشور خاورمیانه و بلافاصله پس از اسرائیل کشور امارات متحده عربی با کسب 5.9 پوئن دارای کمترین فساد اداری در خاورمیانه است.
ایران با 2,3 پوئن و شاخص غم انگیز 141 از لحاظ فساد اداری و مالی در کنار کشورهایی مانند کامرون, فیلیگین و یمن قرار دارد. وضعیت فساد اداری و مالی در ایران حتی از کشورهای مانند تونگا, پاراگوئه, لیبریا, اوکراین, پاکستان, نیکاراگوئه, کومور, موزامبیک, لیبی, اندونزی, هندوراس, گینه, اتیوپی, اریتره, ویتنام, توگو, نیجریه, نپال, زامبیا, موریتانی و ……نیز بدتر است.

افغانستان با کسب 1.5 پوئن و شاخص 176 در رتبه چهارمین کشور فاسد جهان قرار دارد.

فاسدترین های جهان
و اما فاسد ترین کشور جهان کشور آفریقایی سومالی است که با تنها 1.4 پوئن و شاخص 180 در آخر لیست قرار گرفته است. پس از آن کشورهای میانمار و کشور همسایه ایران, عراق بترتیب دارای فاسد ترین سیستم اداری در سطح جهانی هستند.
“سازمان شفافیت بین المللی” در سال 1993 به عنوان یک سازمان غیردولتی در آلمان تاسیس شد و دارای یکصد شعبه در مناطق مختلف جهان است.

این سازمان از سال 1995 دست به رده بندی کشورها از لحاظ میزان فساد اداری و انتشار “شاخص تشخیص فساد” موسوم به “سی پی آی” زده است که در کنار شاخص بانک جهانی از معتبرترین مراجع بین المللی جهت سنجش شرایط مالی و اداری کشورهای جهان بشمار می رود.
سازمان ملل متحد در اکتبر سال 2003 کنوانسیونی را جهت مبارزه با فساد اداری به مرحله اجرا گذاشت که تا به امروز به امضای 140 کشور جهان رسیده است اما جمهوری اسلامی آن را امضاء نکرده است.
گزارش سالانه “سازمان شفافیت بین المللی” پیرامون فساد مالی و اداری در کشورهای مختلف جهان در کلیت خود از طریق آدرس زیر در دسترس خواننگان قرار دارد.

http://www.transparency.org/policy_r…dices/cpi/2008

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: