جشن تولد ده سالگی گوگل

September 29, 2008

در آستانه تولد ده سالگی غول بزرگ اینترنتی دنیا یعنی گوگل قرار داریم و قصد داریم تا در یک نوشتار به اختصار مروری بر وقایعی که از ابتدا تا کنون در شرکت گوگل رخ داده داشته باشیم. با ما همراه باشید…

اولین بار در تابستان سال ۱۹۹۵ موسسان گوگل یعنی سرگئی برین و لری پیج همدیگر رو در دانشگاه محل تحصیلشون یعنی دانشگاه استنفورد ملاقات کردند و به گفتگو درباره ایده ها و نظراتشون پرداختند. جالب اینجاست که بر اساس شواهد در بیشتر موضوعات مورد بحث، اونها نظراتی متضاد یکدیگر داشتند!

در سال ۱۹۹۶ اونها شروع به همکاری مشترک کردند و اولین موتور جستجوی خودشون رو تحت نام BackRub اختراع کردند. برای مطالعه مستندات بیشتر در این رابطه به این قسمت مراجعه کنید. این موتور جستجوی نمایه ساز با استقبال خوبی مواجه شد و شاهد این مدعا مصرف بیش از حد پهنای باند سرور های دانشگاه استنفورد بود که این موتور جستجو بر روی آن سوار بود.

در تاریخ ۱۵ سپتامبر سال ۱۹۹۷ میلادی دامنه Google.com به ثبت رسید تا آغازگر راه این غول ده ساله باشه. این اتفاق زمانی رخ داد که موسسان گوگل تصمیم گرفتند تا نامی جدید برای اختراع خودشان انتخاب کنند. در نهایت بعد از جلسات توفان ذهنی متعدد آنها تصمیم گرفتند تا از عبارت Googol (به معنای یک و صد صفر در جلوی آن) استفاده کنند تا نشان دهند که چه ماموریت خطیری را در ارتباط با نمایه سازی اطلاعات رو به رشد عرصه اینترنت دارند. بدین ترتیب با کمی تغییر در عبارت اصلی نام این نوزاد خلق شد. نامی که کمتر کسی در دنیا است که در اینترنت آمده باشد و از آن نشنیده باشد. بله Google ما صاحب شناسنامه شد!

در ۱۵ آگوست سال ۱۹۹۸ میلادی اولین سرمایه گذار عمده گوگل یعنی آقای Andy Bechtolsheim برای سرمایه گذاری در پروژه گوگل اعلام آمادگی کرد. وی مبلغ ۱۰۰ هزار دلار در وجه شرکتی که هنوز حتی تاسیس نشده بود واریز کرد!

در تاریخ ۴ آگوست سال ۱۹۹۸ یکی از تحلیل گران معروف حوضه IT یعنی Danny Sullivan شرحی بر موتور جستجوی گوگل نوشت و آن را ستود.

در ماه سپتامبر سال ۱۹۹۸ بار دیگر در پی رشد مطلوب گوگل صاحبان آن به Silicon Valley مهاجرت کردند و موفق شدند تا در آنجا برای پیشبرد اهداف خود گاراژی را اجاره نمایند.

بلافاصله پس از اجاره مکان آنها تصمیم به ثبت شرکت خود گرفته و در ایالت کالیفرنیا شرکت خود را با سرمایه اعطایی آقای Andy Bechtolsheim تاسیس نمودند.

در ادامه آنها اولین کارمند خود یعنی آقای Craig Silverstein را از هم دوره های آنها در دانشگاه استنفورد بود را به استخدام خود در آوردند.

در ماه دسامبر سال ۱۹۹۸ گوگل به سرعت تبدیل به برترین موتور جستجو شد و توجه همگان را به خود معطوف کرد تا جایی که مجله معروف PC Magazine لقب برترین موتور جستجو را به آنان اعطا کرد.

در ماه آوریل لری پیج خبرنامه اینترنتی گوگل تحت نام Google Friends Newsletter را برای مطلع کردن طرفدارانش از آخرین تحولات راه اندازی کرد.

در ادامه در همان سال ۱۹۹۸ صفحه آغازین گوگل خلق شد و تا به امروز شمایل اصلی خود را حفظ نمود. در تصاویر زیر تصاویری از ابتدا تا آنچه که امروز شاهد آن هستیم به تصویر کشیده شده است.


d3lq9c2u4mj1q8h8r0lv.png

jbu7u868lbtqshpfwbou.png

ng8gwztftcn3lbni8hzk.png

jq6pqqkidpxj4y92ax87.png

iqcqzgmdn2ahbuknitz5.png

ujekh8zeprz03pj9hl40.png

8qptju9rcncnou5m11so.png

6pagnw85agl5r1m0ahwp.png

7vai1k54l6wqwk3rn3wa.png

row7d6mmye97mjgo2tql.png

4uypg2c2xx3pkjfidvwr.png

qerj548na1chy1i0k8n.png

ooco6bjygw9snh71i936.png

br0lu07w36tn3gdeo03.png

در سال ۱۹۹۹ میلادی یازدهمین کارمند شرکت یعنی امید کردستانی به جمع گوگلی ها پیوست.

در ادامه در سال ۱۹۹۹ هیئت مدیره گوگل با حضور سرمایه گذاران جدید بزرگتر شد و سرمایه ای در حدود ۲۵ میلیون دلار به شرکت تزریق شد.

در همان سال ۱۹۹۹ نشانه هایی از عام تر شدن گوگل آشکار شد. مردم لباس هایی رو به تن میکردند که نشان گوگل بر روی آنها هک شده بود.

روز ۲۶ اگوست سال ۱۹۹۹ مصادف با نقل مکان گوگلی ها به مکان فعلی آنها Mountain View در بود

در سال ۲۰۰۰ گوگل به ده زبان دیگر زنده دنیا ارائه شد تا مخاطبان بیشتری را جلب خود کند.

در سال ۲۰۰۰ شرکت یاهو با شرکت گوگل به منظور توسعه هر چه بیشتر گوگل اعلام همکاری نمود.

در اکتبر سال ۲۰۰۰ میلادی اتفاق مهم دیگری رخ داد و گوگل سیستم AdWord خود را رو نمایی کرد.

در ادامه در همین سال نوار ابزار معروف گوگل به کاربران عرضه شده.

در سال ۲۰۰۱ اریک اشمیت به عنوان مدیر عامل گوگل لقب گرفت.

در ادامه در سال ۲۰۰۱ اولین دفتر برون مرزی گوگل در خارج از خاک آمریکا در شهر توکیو افتتاح شد.

سال ۲۰۰۱ باز هم آبستن اتفاق مهمی بود و موتور جستجوی تصاویر گوگل راه اندازی شد.

در سال ۲۰۰۲ آزمایشگاه های گوگل موسوم به Google Labs به منظور ارائه نسخه های آزمایشی محصولات و خدمات شرکت پایه گذاری شد.

در سال ۲۰۰۳ سرویس وبلاگ معروف Blogger توسط گوگل تصاحب شد.

در ماه مارس سال ۲۰۰۳ سرویس تبلیغاتی AdSense پا به عرصه وجود گذاشت.

در ماه فوریه سال ۲۰۰۴ میلادی گوگل توانست بیش از ۶ بیلیون صفحه وب را در خود نمایه سازی کند.

شبکه اجتماعی اورکات در سال ۲۰۰۴ میلادی متولد شد.

سال ۲۰۰۴ باز هم شاهد خلق یکی از سرویس ها معروف گوگل یعنی سرویس ایمیل جی میل بود.

اما این پایان وقایع سال ۲۰۰۴ نبود و اولین دفتر اروپایی گوگل در شهر دوبلین کشور ایرلند به ثبت رسید.

زمان گذشت و سال ۲۰۰۵ یعنی سال طوفانی گوگل فرا رسید سالی که در آن Google Earth، Google Maps,iGoogle, Google Talk,Google Analytics ، سرویس ترجمه گوگل و جستجوی سفارشی از آزمایشگاه های گوگل سر بر آوردند.

در سال ۲۰۰۶ گوگل به چین رفت تا شاهد انفجار جمعیت کاربران خود باشد.

در همین سال سرویس اشتراک گذاری عکس گوگل یعنی Picasa در دسترس عموم قرار گرفت.

سال ۲۰۰۶ سال پر رونقی بود و سرویس ها مالی گوگل یعنی Google Finance ، تقویم گوگل Google Calendar به همراه تغییراتی دیگر در سرویس های قبلی همچون جی میل گوگل را بیش از پیش در عرصه رقابت پیشتاز نمود.

با رقباتی تر شدن هر چه بیشتر جو کار در سال ۲۰۰۷ میلادی گوگل بیکار ننشت و سرویس های Google Apps Premier Edition ، Universal Search ، Google Hot Trends ، Google Gears ، YouTube و … عرضه شدند تا گوگل بیش از پیش دست نیافتنی شود.

و این روند همچنان در سال جاری میلادی یعنی سال ۲۰۰۸ با رونق هر چه بیشر ادامه دارد تا کماکان گوگل را در راس جستجو و سرویس های مبتنی و وب نگهدارد. آری این بود خلاصه ای از سرگذشت شرکت موفق گوگل در طی ده سال اخیر از زمان تولدش تا زمان حال. باید دید در آینده گوگل به چه سمت و سویی خواهد رفت و جامعه جهانی را به چه سمتی خواهد کشاند؟ آیا گوگل در سال های نزدیک پیش رو قدرت بلامنازع خواهد بود؟ شما چه فکر می کنید؟ نظرات خود را برای ما بنویسید.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: