عمليات گربه هاي جاسوس

October 5, 2008

در اوج جنگ سرد ، سازمان جاسوسي آمريكا CIA دست به هر كاري ميزد تا از رقباي كمونيست خود پيشي بگيرد . تلاش براي ترور فيدل كاسترو بوسيله سيگار برگي كه درونش مواد منفجره جاسازي شده بود و يا‌ تلاش براي كنترل ذهن “Mind Control” همتايان روسي از جمله اين عمليات ها بود . اما يكي از عجيب ترين كارهاي CIA عملياتي است موسوم به عمليات گربه جاسوس (گربه صوتي) : Operation Acoustic Kitty .

گربه جاسوس

بررسي اسناد غيرمحرمانه و پرونده هاي رسته علم و تكنولوژي سازمان سيا نشان ميدهد كه سازمان سيا براي استراق سمع دفاتر مراكز سياسي و نظامي روسها تلاش كرده بود تا بوسيله تعبيه ميكروفون و باطري درون يك گربه (بوسيله جراحي) و همچنين آنتني كه درون دمش كار گذاشته شده بود ، از اين گربه در عمليات شنود استفاده كند . براي از بين بردن حس گرسنگي در حيوان كه ممكن بود بخاطر آن محل مورد نظر را ترك كند و مانع از انجام صحيح عمليات شود ، آنها گربه را جراحي كردند و احساس گرسنگي را بطور دائم از بين بردند . پس از چندين سال تحقيقات ، جراحي هاي مختلف و آموزش هاي مربوط به دست آموز كردن كه تقريباً هزينه اي بالغ بر بيست ميليون دلار داشت ، گربه آماده آزمايش شد .

گربه جاسوس

هدف اين آزمايش ، شنود صحبتهاي دو نفر روس بود كه در پاركي واقع در شهر واشنگتن دي سي با همديگر قرار ملاقات داشتند . گربه در نزديك محل مذكور رها شد ولي بلافاصله توسط يك تاكسي زيرگرفته شد و آزمايش شكست خورد . در نهايت پروژه گربه جاسوس در سال 1976 متوقف و از آن بعنوان يك شكست بزرگ نام برده شد . در سند مربوط به اين آزمايش ، نتيجه اينچنين بيان شده است : دانستن اينكه ميتوان گربه ها را اينچنين دست آموز كرد ، تجربه و دستاورد علمي بزرگي است . هر چند كه محيط و فاكتورهاي امنيتي باعث ميشود كه نتوان از اين روش در عملياتهاي حساس استفاده كرد .

منابع :
http://en.wikipedia.org/wiki/Acoustic_Kitty
http://www.gwu.edu/~nsarchiv/NSAEBB/NSAEBB54/st27.pd

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: