ناگفته هاي ختنه نوزادان

October 12, 2008


ناگفته هاي ختنه نوزادان

زماني كه پسران به دنيا مي آيند، پوسته اي در انتهاي آلت تناسلي آنها قرار دارد كه پيش پوست يا غفله ناميده مي شود. ختنه كردن فرآيندي است كه طي آن اين پوسته اضافي از انتهاي آلت تناسلي برداشته مي شود، اما ناگفته هايي در مورد اين عمل به ظاهر ساده وجود دارد.

به گزارش گروه ترجمه سلامت نيوز، نوزادي كه ختنه مي شود، بايد در شرايط قابل و سالمي باشد، والديني كه قصد دارند اين كار را بر روي نوزاد خود انجام دهند بايد در همان روزهاي اول بعد از زايمان اقدام كنند. براي انجام اين كار پزشك نوزاد را بر روي ميز ويژه اي قرار مي دهد و بعد از پاك و ضد عفوني كردن محل ، پوست را جدا مي كند.

سپس با قرار دادن باند و پماد بر روي محل، از تماس آن با لباس براي مدتي جلوگيري مي كند. اين كار به آرامي صورت مي گيرد ولي با اين حال براي نوزدا دردناك است و تا مدتي او را بي قرار مي كند. بي حسي موضعي تا حد قابل توجهي مي تواند اين درد را تسكين دهد . بنابر اين از پزشك بخواهيد كه قبل از شروع عمل از بي حسي موضعي استفاده كند.

تصميم گيري

ختنه كردن يك روش اختياري است و اين انتخاب شما است كه نوزاد خود را ختنه كنيد يا نه-البته نوزادان مسلمان واجب است كه ختنه شوند و فوايد فراوان اين دستور اسلام نيز ثابت شده است- در اغلب موارد نياز به اقدامات پزشكي ويژه نيست.

مطالعات علمي مزيت هاي اين اقدام را ثابت كرده است ولي از نظر آكادمي امريكايي نوزادان ، اين مزايا به اندازه كافي مناسب نيست. بنابر اين آنها اين تصميم را به عهده خانواده ها مي گذارند كه با در نظر گرفتن مزايا و خطرات اين اقدام ، دست به تصميم گيري بزنند.

بعضي از خانواده ها به دلايل مذهبي ، اجتماعي يا فرهنگي دست به اين اقدام مي زنند. مسلمانان و يهوديان از قرن ها قبل اين روش را براي نوزادان پسر خود انتخاب كرده اند.با اين حال نوزادان پسر بسياري از مردم امريكا نيز تحت اين عمل قرار مي گيرند. اما در شمال اروپا و ساير نقاط جهان كمتر رايج است. انتخاب اين تصميم بسيار مهم است . زيرا اگر به دليل ترديد والدين اين كار به تعويق بيافتد ، در سالهاي بعد با خطر بيشتري انجام خواهد شد.بنابر اين به والدين توصيه مي شود كه جهت كسب اطلاع لازم در اين مورد ، از همان دوران بارداري اقدام كنند و تا فرصت هست ، تصميم گيري كنند.

مزايا و معايب اين عمل

با توجه به تحقيقات انجام شده توسط آكادمي امريكايي نوزادان ، كودكاني كه ختنه مي شوند ، كمتر در معرض خطرات زير هستند:

– عفونت پيش پوست

– عفونت دستگاه ادراري

– سرطان آلت تناسلي

– بيماريهاي قابل انتقال جنسي

-فيموسيز يا تنگي پيش پوست ، كه در مورد مردان ختنه نشده پيش مي آيد و پيش پوست جمع نمي شود.

خطرات جراحي

به دنبال هر عمل جراحي ،مثل اين مورد خطراتي وجود خواهد داشت كه در اين مورد بسيار نادر و خفيف است. خونريزي و عفونت از رايج ترين عواقب ختنه است.

– آسيب آلت تناسلي: در موارد بسيار نادر امكان دارد كه پيش پوست به صورت خيلي كوتاه يا بلند جدا شودو در نتيجه به صورت نامناسب ترميم شود و نياز به عمل يا ختنه مجدد باشد.

-تغيير در حساسيت آلت تناسلي: بعضي از افراد مدعي هستند كه اين اقدام باعث مي شود كه حساسيت اين عضو از بين برود و لذا بر آميزش تاثير مي گذارد. اما تا كنون درستي اين ادعا ثابت نشده است.

-ترس از درد: بعضي از والدين تنها به خاطر ترس از دردي كه قرار است نوزاد تحمل كند، از اين اقدام صرفه نظر مي كنند.

-ممكن است در اثر زدودن اين پوست از انتهاي آلت تناسلي دچار تورم شود و در نتيجه مجاري خروجي ادرار تنگ گردد كه براي رفع اين نقص نياز به عمل جراحي است.

مراقبت از نوزادان ختنه شده

بعد از ختنه ممكن است محل عمل خراشيده و خونين به نظر رسد (تا ده روز).بنابراين لازم است كه محل را پاكيزه نگاه داريد و هر روز با آب و صابون شست و شو دهيد. لباسي كه در تماس با اين محل است را مرتبا تعويض كنيد ، تا در اثر وجود ادرار و مدفوع دچار عفونت نشود.

اگر پزشك محل عمل را پانسمان نموده ، شما بايد هر زمان كه لباس كودك را تعويض مي كنيد ، پانسمان را نيز عوض كنيد و براي جلوگيري از چسبيدن آن به محل ، از مرهم وازلين استفاده كنيد. بعضي از پزشكان به جاي استفاده از باند، حلقه اي پلاستيكي در محل قرار مي دهند كه به صورت خودكار بعد از 5 الي 8 روز مي افتد. همان طور كه گفته شد، عوارض اين عمل بسيار نادر است و از هر 200 الي 500 مورد ممكن است يك نفر دچار اين عوارض شود. ولي در هر حال كمي خونريزي و عفونت از رايج ترين اين عوارض است كه به راحتي درمان پذير است.

مواردي كه بايد سريعا به پزشك اطلاع داد عبارتند از:

-اگر نوزاد 6 الي 8 ساعت بعد از عمل نتواند به صورت نورمال ادرار كند.

– خونريزي مداوم و قطع نشدني

– ايجاد قرمزي و تورم در اطراف محل عمل كه بعد از 3 تا 5 روز بد تر شود.

مراقبت از كودك ختنه نشده

پاكيزه نگه داشتن آلت تناسلي در اين وضعيت بسيار مهم است. در هر بار حمام كردن ، محل را به آرامي شست و شو دهيد. نياز به هيچ ماده شست و شو دهنده ويژه اي براي اين كار نيست.

پيش پوست براي سالها به صورت كامل بازكشيده نمي شود و نبايد با فشار اين كار را انجام داد. زماني كه پوست به صورت كامل جمع شد(3 سالگي) بايد به كودك ياد دهيد كه چگونه زير پوست را هر روز تميز كند و شست و شو دهد. بهتر است كه اين كار با عقب كشيدن پوست و سپس شست و شو با آب و صابون انجام شود.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: