«بانجو»نوازی در هنگام عمل جراحی مغز!

October 19, 2008

ادی ادکاک Eddie Adcock یک نوازنده شناخته شده ساز «بانجو» است. شیوه نوازندگی خاص و سریع ‌او را بسیار مشهور کرده است. ادی ادکاک ۷۰ ساله از سال ۱۹۵۳ نوازندگی را شروع کرد.

اما همسر او -مارتا- مدتی پیش متوجه کم شدن مهارت شوهرش شد، او دیگر به خوبی و به سرعت قبل بانجو نمی‌زد. به زودی علایم بیماری‌ای به نام لرزش اساسی یا essential tremor در او آشکارتر شد.

برای درمان او و بازگشت این هنرمند به دنیای موسیقی، پزشکان روش درمانی تحریک الکتریکی عمقی مغز deep brain stimulation را به او پیشنهاد کردند. در این روش الکترودی در تالاموس قرار داده می‌شود تا با فرستادن سیگنال‌هایی به وسیله یک ضربان‌ساز pacemaker مانع لرزش دست‌ها شود.

اما نکته جالب خبر، بانجونوازی این هنرمند در اتقاق عمل بود. ادکاک در سراسر طول عمل به هوش بود و عمل او تحت بیهوشی موضعی صروت می‌گرفت. این کار به این خاطر انجام شد که در حین قرار دادن الکترودها و تنظیم دستگاه، بیمار بیدار باشد و بتواند با نواختن سازش، پزشکان را از نتیجه عمل آگاه کنید. یک اتاق عمل را تصور کنید که در آن در حالی که صدای انواع و اقسام دستگاه‌های مانتیورینگ به گوش می‌رسد، بیمار زیر عمل جراحی بانجو بزند!

این عمل جراحی در مرکز پزشکی دانشگاه واندربیلت Vanderbilt انجام شد. کل جریان عمل سه ساعت و نیم طول کشید. بعد از عمل، هم میزان کارایی دستگاه ضربان‌ساز با فعال کردن و غیرفعال کردن آن آزمایش شد. در عکس زیر می‌بینید که وقتی دستگاه خاموش است، دست‌خط بیمار به خاطر لرزش دست، به صورت دست‌خط بالای صفحه است، ولی وقتی دستگاه فعال می‌شود، لرزش‌ها متوقف می‌شود و دست خط بیمار طبیعی می‌شود و به همین ترتیب نواختن بیمار هم مثل زمان قبل از بیماری می‌شود.

ادکاک حالا دوباره می‌تواند، بانجو در دست بگیرد و بنوازد!:

لرزش اساسی ET، یک بیماری پیشرونده سیستم عصبی است. علامت این بیماری لرزش دست‌ها در هنگام انجام حرکات ارادی مثل نوشتن و غذا خوردن است. مفاصل گردن و چانه هم در این بیماری می‌توانند درگیر شوند و دچار لرزش شوند.

علاوه بر این اختلالات حرکتی، بیماران مبتلا به ET ممکن است دچار اختلال افسردگی و مشکلات شناختی هم بشوند. پژوهش‌های جدید نشان داده‌اند که در بیماران مبتلا به ET، احتمال ابتلا به آلزایمر بیشتر است.

ET یکی از شایع‌ترین بیماری‌های عصبی است. در واقع ۴ درصد افراد بالای ۴۰ سال به این بیماری مبتلا هستند و افراد با سن بیشتر، با درصد بیشتری این بیماری را بروز می‌دهند. صرف‌نظر از لرزش به علت مشکلات روانشناختی، ET شایع‌ترین علت لرزش به حساب می‌آید. در متن‌های قدیمی به این بیماری لرزش اساسی خوش‌خیم گفته می‌شد، اما به خاطر ماهیت ناتوان‌کننده بیماری در موارد شدید بیماری،‌ در متن‌های جدیدتر «خوش‌خیم» از نام بیماری حذف شده است.

در بیماری ET، شخص مبتلا با فرکانس ۴ تا ۱۲ لرزه در ثانیه در هنگام انجام حرکات ارادی دچار رعشه می‌شود. استرس،، سرما، خستگی، کم شدن قند خون، استفاده از کافئین، داروی لیتیوم یا بعضی از داروهای ضد افسردگی بر میزان این لرزش‌ها می‌افزاید.

این بیماری با پارکینسون متفاوت است. البته کسانی که به ET مبتلا هستند، نسبت به افراد عادی بیشتر به پارکیسنون مبتلا می‌شوند.

تشخیص این بیماری بیشتر کلینیکی است. داروی پروپرانولول و پیریمیدون شایع‌ترین درمان‌ها دارویی ET هستند. درمان جراحی ET، شامل برداشتن تالاموس thalamotomy و تحریک الکتریکی عمقی مغز است.

در تحریک الکتریک عمقی مغز، الکترودهایی در تالاموس کار گذاشته می‌شود. تالاموس جزئی از سیستم حرکتی عصبی است که دستورات حرکتی مغز را تنظیم می‌کند.

منبع: ABC News

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: