«یه شاخه نیلوفر» یک آلبوم حرفه ای

October 19, 2008

«یه شاخه نیلوفر» ، اولین آلبوم رسمی محسن چاووشی، سه شنبه 23مهرماه 1387 منتشر شد.

این آلبوم که تهیه ی آن از سال 1385 آغاز شد، یکی از آلبومهایی است که کار تبلیغاتی عظیم و در عین حال کم هزینه ای برای آن انجام شد که این امر را باید به خاطر هوش چاووشی و نزدیکانش دانست.
اخبار ضد و نقیض درباره ی کسب مجوز و انتشار آلبوم، انتظار برای آن را چند برابر کرد و چاووشی را به پای ثابت نشریات تبدیل کرد به طوری که در ماههای اخیر تقریباً هفته ای نبود که یکی از نشریات خبری درباره ی چاووشی و آلبوم وی درج نکنند.

به هرحال این آلبوم پس از همه ی شایعات و حرفها با تیراژ زیادی در سراسر جهان منتشر شد. باتوجه به صحبتهایی که پیرامون این آلبوم مطرح بود انتظار بسیار زیادی از آن میرود.
اما بررسی آلبوم از جهات مختلف نشان میدهد که انصافاً «یه شاخه نیلوفر» یک آلبوم حرفه ای و استاندارد است…

Mohsen Chavoshi - clickherecoolstuff.blogspot.com

  • اینسرت آلبوم:

اینسرت (شناسنامه) یه شاخه نیلوفر یکی از بهترین و کاملترین اینسرتهای آلبومهای پاپ اخیر است.
علاوه بر تصویر خواننده، تصویر تنظیم کننده و ترانه سراهای آلبوم را هم می بینیم.
متن کامل ترانه های آلبوم که چندسالی است درج آن در اینسرت آلبومها منسوخ شده، در اینجا مشاهده می شود که کار جالبی بود.
نام قطعات به دو زبان فارسی و انگلیسی همراه با مدت زمان هر یک از قطعات نوشته شده است.
نام عوامل تهیه نیز به صورت کامل به دو زبان فارسی و انگلیسی درج شده است.
علاوه بر نام نوازندگان، شماره ی قطعه ای که در آن نوازندگی کرده اند هم ذکر شده است.
مجموع مدت زمان آلبوم نوشته شده است. (66 دقیقه)
قیمت آلبوم روی کاور نوشته شده است (این آلبوم اولین آلبوم سال 87 است که قیمت روی آن درج شده)

  • ترانه های آلبوم:

حال و هوای ترانه های یه شاخه نیلوفر، تقریباً مشابه کارهای قبلی محسن چاوشی است با این تفاوت که حرفه ای تر شده اند و اصول و قواعد ترانه سرایی تا حد قابل قبولی در آنها رعایت شده است.
ترانه های یه شاخه نیلوفر از انسجام معنایی مناسبی برخوردارند و این امر باعث میشود مخاطب به خوبی درگیر فضای آلبوم شود و با خواننده ارتباط روحی پیدا کند.
مثل همیشه حسین صفا و امیر ارجینی برای چاووشی سروده اند. این بار یک ترانه از اسلام ولی محمدی (تو که نیستی) و یک ترانه از خود محسن چاووشی (هفته های تلخ من) هم در آلبوم قرار گرفته است.
کاملاً مشخص است که صفا و ارجینی شناخت خوبی از موسیقی دارند و به این اصل واقفند که ترانه باید روی ملودی خوب پیاده شود و دقیقاً قطعاتی مثل «کجاست؟ بگو!» یا «ناز» این ویژگی را دارند.

  • استفاده از سازهای ایرانی:

یکی از نکات جالب توجه آلبوم وجود سازهای ایرانی در قطعات است.
چاووشی قبلاً هم اعلام کرده بود که در آثارش از تم ایرانی استفاده خواهد کرد. در این آلبوم میبینیم که با وجود نزدیک شدن به فضای غربی، سازهای ایرانی سهم عمده ای در ملودی دارند.

  • میکس و مسترینگ:

میکس و مسترینگ آلبوم در سطح قابل قبولی قرار دارد وهرچند فوق العاده نیست اما به هرحال کیفیت بالایی دارد.
محسن چاووشی و محمدرضا آهاری قطعات آلبوم را در استودیوی شخصی محسن چاووشی میکس و مسترینگ کرده اند. شاید اگر چاووشی این کار را به استودیوی دیگری واگذار میکرد نتیجه ی بهتری داشت. اما ترس از لو رفتن قطعات قبل از انتشار آلبوم، باعث شد وی دست به چنین کاری نزند.
در مجموع کیفیت صدا در آلبوم مطلوب است.

  • آهنگسازی و تنظیم:

همه ی ملودی ها ساخته محسن چاووشی است و تنظیم همه ی آنها را محمدرضا آهاری به عهده داشته است.
محمدرضا آهاری در این آلبوم نشان داد تواناییهای زیادی در عرصه ی تنظیم دارد و احتمالاً در آینده شاهد فعالیتهای بیشتر و حرفه ای تر او در موسیقی کشور خواهیم بود.
ملودیهای آلبوم دلنشین هستند و محسن چاووشی آنها را با توجه به رنگ صدای خود ساخته و خوب هم از آب در آمده است. اما نکته ی قابل تأمل اینکه ملودیها و تنظیمهای آلبوم تقریباً معمولی هستند و از نوآوریهایی که پیش از این گاهی از آن صحبت میشد و قرار بود در این آلبوم شاهد آن باشیم، خبری نیست.
تنظیمها در عین زیبایی، ساده هستند و اتفاق آنچنان خاصی در آنها مشاهده نمیشود. البته همین سادگی باعث دلنشین شدن آنها شده و شاید اگر تنظیمها پیچیده بودند خیلی به مذاق مخاطب خوش نمی آمد.

یکنواختی تنظیمها گاهی باعث کلیشه شدن میشود و در نتیجه مخاطب در دفعات اولی که قطعات آلبوم را گوش میکند نمیتواند با آنها ارتباط برقرار کند و این اتفاق پس از چندبار گوش کردن مداوم خواهد افتاد.

  • نگاه کلی:

در مجموع، آلبوم «یه شاخه نیلوفر» آلبوم بسیار خوبی از آب درآمده و محسن چاووشی و محمدرضا آهاری مجموعه ی خوبی را تهیه کرده اند.
یکی از امتیازات این آلبوم، انسجام و فضای یکپارچه ی آن است.
امری که گاهی در موسیقی پاپ کشور نادیده گرفته میشود و شاهد آن هستیم که یک خواننده با چندین آهنگساز و تنظیم کننده ی تراز اول کشور همکاری میکند ولی در مجموع آلبوم چندان قابل قبول نمیشود.
اما در «یه شاخه نیلوفر»، مسئولیت آهنگسازی و تنظیم، هرکدام به عهده ی یک نفر بوده است و این باعث شده مخاطب در کل آلبوم با چند سلیقه و فضای متفاوت مواجه نشود و به همین دلیل جذابیتهای آلبوم بیشتر میشود.
صدای چاووشی با ویژگیهای خاصی که دارد، مورد توجه بخش عمده ای از مخاطبان موسیقی پاپ واقع شده. چاووشی با اینکه در ابتدا یک خواننده ی تقلیدی به شمار میرفت، اما اکنون خود چند مقلد دارد و خیلی از خوانندگان تازه کار از او و سبکش تقلید میکنند..
صدای محسن چاووشی یک حزن درونی دارد و او با ملودیهایی که ساخته از صدایش استفاده ی بهینه کرده است.

با توجه به امتیازات آلبوم یه شاخه نیلوفر و محبوبیتی که محسن چاووشی در حال حاضر دارد، پیش بینی میشود یه شاخه نیلوفر رکورد قابل توجهی در بازار موسیقی به دست آورد و قطعاً یکی از پرفروشترین آلبومهای 10 سال اخیر خواهد شد. شک نکنید!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: