رنگ هایی از نژاد پارسی

October 20, 2008

ر هنر، رنگ از اهمیت و جایگاه ویژه برخوردار است، در زندگی نیز کم و بیش اینگونه است. پرستاران، ورزشکاران، پلیس ها، هر کدام با رنگی شناخته می‌شوند. حتی مردم یک کشور یا قاره نیز ممکن است با یک رنگ شناخته شوند.

شاید بسیاری از ساکنان کنونی ایران ندانند که در بین میلیون‌ها رنگی که چشم انسان توان دیدن آنها را دارد، سه رنگ وجود دارد که به دلیل کاربرد فراوان در هنر ایرانی به نام ایرانیان نام گذاری شده اند.

شناختن نه تنها این سه رنگ، بلکه در کل همه رنگ‌هایی که ریشه در هنر ایرانی دارند می تواند برای هنرمندانی که به اصالت اثر هنری خود حساس هستند سودمند و کارآمد باشد.

1. آبی ایرانی (Persian blue)

Persian blue : از رنگ آبی بر روی سفال‌های ایرانی . کاشی‌کاری‌ها برگرفته شده است، و در نقوش مساجد ایران تا مدیترانه دیده می‌شود. این رنگ، یکی از رنگ‌های موجود در سنگ معدنی لاژورد است که در فلات ایران یافت می‌شود. مسجد شاه اصفهان بهترین مرجعیست که می‌توانید این رنگ آبی را بر روی کاشی های آن بیابید. نام Persian blue در سال 1669 به ثبت رسیده است.

Medium Persian blue : رنگ آبی ایرانی معتدل که به سوی سبز می‌رود، کم و بیش هم رنگ آبی دریا است. این رنگ از جمله رنگهایی است که در فرش‌های ایرانی به فراوانی دیده می‌شود.

Persian indigo یا Dark Persian blue : رنگی کم و بیش ارغوانی است. رنگ آبی ایرانی که به درجاتی از آبی تیره می‌رسد و به نیلی یا بنفش تیره نزدیک است. این رنگ در زمان باستان، آنگونه که یونانیان نوشته اند، رنگ پوشاک رسمی قوم ماد (شمال غربی ایران کنونی) بوده است که این رنگ امروزه کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سال 1912 میلادی واژه “Persian indigo” در زبان انگلیسی به ثبت رسید.

2. قرمز ایرانی (Persian red)

رنگی نارنجی متمایل به قرمزی است همرنگ خاک و دانه های رنگی موجود در خلیج فارس که از ترکیبات سیلیکات آهن و آلومینیویم همراه با منگنز ساخته شده اند. Persian red از رنگ موجود در پرچم جمعیت شیر و خورشید سرخ برگرفته شده و در سال 1897 میلادی به ثبت رسیده است.

3. سبز ایرانی (Persian green)

رنگی است که Persian green از سنگ مالاکیت یا همان مرمر سبز الهام گرفته شده است و در سفال ها و فرش‌های ایرانی بسیار کاربرد دارد و نامگذاری آن هم به همین دلیل بوده است. و نام آن در سال 1892 میلادی ثبت شده است.

با مشاهده فهرست نام رنگهای 1955 ISCC-NBS میتواند رنگهای دیگری که به نام ایران نامگذاری شده اند را بیابید

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: