انتقال آنفلوآنزای مرغی به گربه

October 22, 2008


گزارش ها از تايلند حاکی از آن است که ويروس آنفلوآنزای مرغی که تاکنون موجب مرگ 22 نفر در منطقه جنوب شرق آسيا شده، به گربه منتقل شده است.
يک محقق تايلندی گفته که آزمايش ها نشان داده است که حداقل دو گربه خانگی و همچنين دو ببر در باغ وحش بانکوک به اين ويروس مبتلا شده اند.
او گفت اين حيوانات احتمالا از طريق خوردن لاشه پرندگان يا شکار پرندگان زنده آلوده به ويروس آنفلوآنزای مرغی، به اين بيماری مبتلا شده اند.
حداقل يکی از گربه ها و يک ببر مرده اند اما اين که مرگ آنها در اثر ابتلا به آنفلوآنزای مرغی بوده، تائيد نشده است.
دولت تايلند گفته است که نمی تواند تا اعلام نتيجه آزمايشات، در اين زمينه اظهار نظر کند.
روز دوشنبه، 16 فوريه، مقامات در تايلند گفتند که يک پلنگ در باغ وحشی در اين کشور در اثر ابتلا به آنفلوآنزای مرغی مرده است.
تاکنون 22 نفر در اثر ابتلا به آنفلوآنزای مرغی جان خود را از دست داده اند که آخرين آنها يک پسر بچه چهار ساله تايلندی و يک مرد ويتنامی بوده است.

دو نفر ديگر در اثر آنفلوآنزای مرغی جان دادند
با گسترش بيماری موسوم به آنفلوآنزای مرغی در کشورهای شرق آسيا، دو نفر ديگر در تايلند و ويتنام در اثر ابتلای به اين بيماری جان خود را از دست داده اند.
با مرگ اين دو نفر، شمار تاييد شده قربانيان انسانی اين بيماری، که در ده کشور آسيايی در ميان طيور ديده شده است، به دوازده نفر می رسد.
تاکنون به نظر می رسيد که ويروس عامل اين بيماری، که معمولا در ميان مرغ و اردک شيوع می يابد، صرفا ازطريق تماس با طيور آلوده به انسان سرايت می کند.
اينک سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که به بررسی مواردی از ابتلای به اين بيماری پرداخته است که به نظر می رسد عامل آن از انسان به انسان منتقل شده باشد.
به گفته اين سازمان، موارد مورد نظر به نحوه ابتلای دو زن ويتنامی ارتباط دارد که پس از ابتلای برادرشان به ويروس آنفلوآنزای مرغی، آنان نيز گرفتار اين بيماری شدند و جان دادند.
همزمان، تايلند به مبارزه عليه گسترش بيماری ادامه می دهد و در چندين استان آن کشور، ماموران دولتی به جمع آوری و نابود کردن مرغ و اردک در مرغداری ها پرداخته اند.
همزمان، مقامات وزارت کشاورزی چين گروه های ويژه امدادرسان را به مناطقی از آن کشور اعزام کرده اند که بروز بيماری در آنها گزارش شده است.
ماموريت اين گروه ها کمک به ماموران دولتی در زمينه اجرای اقدامات لازم برای مبارزه با آنفلوآنزای مرغی است.
روز يکشنبه، مقامات چينی گزارش کردند که بيماری آنفلوآنزای مرغی در مرغدارای های پنج منطقه ديگر آن کشور نيز مشاهده شده است.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: