اطلاعیه یک شاعر درباره دزدیدن آثارش

October 24, 2008


آفتاب: یغما گلرویی شاعر و ترانه‌سرای ایرانی، اعلام کرد که پخش هر نوع آگهی با استفاده از کلمه‌ها و تعبیرهای موجود در یکی از آثارش شکايت وی را به دنبال خواهد داشت.
به‌گزارش سرویس هنر آفتاب، «یغما گلرویی»، ترانه‌سرای آلبوم‌های متعدد موسیقی در سالهای اخیر از جمله آلبوم «دوست دارم»؛ ناصر عبداللهی و نیز ترانه تیتراژ سریال‌های کوچه‌اقاقیا، متهم گریخت، بانکی‌ها و… ، نسبت به هرگونه سوء‌استفادهٔ یک شرکت خرید و فروش املاک در دوبی از ترانه «تصورکن» هشدار داده و تاکید کرده‌است که او به هیچ‌وجه حاضر به همکاری با این شرکت برای فعالیت‌های تبلیغاتی‌اش نبوده‌است.
متن کامل نامه گلرویی به این شرح‌ است:
«آرمان و آمال جمعی ما فروشی نيست»
اين جانب يغما گلرویی نزديک به يک دهه است که به کار شعر و ترانه مشغولم و تا کنون آثارم در قالب بيش از بيست کتاب و نزديک به صد آلبوم موسیقی منتشر شده‌اند. در اين سال‌ها و با وجود تمام مشکلات، سعی کرده[ام] که آثارم آینه جامعه و جهان پیرامونم باشند.
خود را گرفتارِ دامهای رنگ به رنگی که در روزگار ما بر سر راه هر هنرمندی پهن می شود، نکرده‌ام و اين موضوع، همواره ماندن در گود هنر را برایم سخت و سخت‌تر کرده است، اما گله‌ای نداشته و ندارم. هرگز چیزی بر خلاف اعتقادات خود ننوشته و برای خوشایند هيچ کسی، جز آن چه می اندیشیدم را بر زبان نیاورده‌ام…
غرض این که حدود دو هفته قبل وکيل يکی از شرکتهای املاک مستقر در دبی، طی تماس تلفنی با من و قرار حضوری پس از آن، پيشنهاد داد که از دو سطرِ نخست ترانه «تصور کن» اينجانب «تصور کن اگه حتا تصور کردنش سخته / جهانی که هر انسانی تو اون خوشبخته، خوشبخته» در ازای پرداخت مبلغ پنجاه هزار دلار، برای آگهی تبليغاتی آن شرکت استفاده شود.
خواسته ايشان به صورت قراردادی پنج ساله تنظیم شده بود و در قرارداد عنوان شده بود که شرکت املاک مزبور طی دو هفته و طی دو فقره چک مبلغ قرارداد را پرداخت می‌کند و قرارداد بنده را موظف می‌کرد که در طی اين دو هفته – با همآهنگی آن شرکت – به استودیویی که از طرف آن تعیین شده رفته و دو سطر نخست ترانه «تصور کن» را دکلمه کنم تا در استودیو نسخه‌های تصویری و صوتی تهیه شود و به صورت شعار تبليغاتی آن شرکت به مدت پنج سال از آنها استفاده شود.
اين پيشنهاد بی درنگ از طرف من رد شد و حتا تماس‌های تلفنی مدیریت املاک (که برای جلوگیری از تبليغ، امروز و هرگز نامی از آن نخواهم برد) نتوانست تصمیم مرا عوض کند.
دلیلم برای رد پيشنهاد این بود که استفاده از اين ترانه برای آگهی تبليغاتی، آن هم آگهی تبليغاتی بنگاه مسکن در دبی، کليت اثر را زیر سوال می‌برد. به شخصه معتقدم که هر ترانه پس از اجرا به تمام مخاطبانش تعلق دارد و و من برای انجام چنين کاری باید جوابی قانع کننده می‌داشتم برای تمام کسانی که با ترانه «تصور کن» و پیام انسانی آن ارتباط برقرار کرده اند.
قبول اين پيشنهاد از طرف من توهينی بود به تمام کسانی که در اين سالها با آثارم عجين بوده‌اند و به همين دليل، با وجودی که مبلغ این قرارداد می‌توانست زندگی من را عوض کند، آن را نپذيرفتم.
در گفتگو با وکيل شرکت یاد شده هم عنوان کردم که اگر اين پيشنهاد از طرف سازمانی با اهداف نیکوکارانه و بشردوستانه مطرح می‌شد، بدون شک به صورت رايگان آن را انجام می‌دادم اما دلالی خانه در دبی، هيچ وجه مشترکی با بنده و ترانه «تصور کن» ندارد.
وکيل آن شرکت در توجيه هدف خود، به ورزشکارانی اشاره کرد که در آگهی‌های تبليغاتی مختلف – از جمله املاک در دبی – حضور داشته‌اند و من در جواب گفتم که نوع گذران زندگی هر کس به خود او مربوط است و بنده هرگز درباره اعمال آنان قضاوت نمی‌کنم. شايد آنان هم برای شرکت در آن آگهی‌ها دلایلی برای خود دارند، در ضمن يک ورزشکار تنها از چهره و اندام خود در آن آگهی‌ها استفاده می‌کند، اما يک هنرمند بايد هنر و عصاره ی جانش – که همان اثر اوست – را وقف تبليغ کند و من به چنین کاری تن نمی‌دهم چون معتقدم آرمان و آمال جمعی ما فروشی نيست.
آن املاک می‌کوشيد با استفاده از ترانه من در آن آگهیِ هنوز ساخته نشده، اینگونه بنمایاند که با داشتن یک خانه در دبی صاحب جهانی می‌شویم که حتا تصور کردنش سخت است و در آن هر انسانی خوشبخت خوشبخت است و من به خود حق دادم که از شرکت دراين نمایش ابلهانه خودداری کنم.
شاید فروختن اين ترانه و خرج آن در یِک آگهی تجاری، به جهانی که همه چیز در آن داد و ستد می‌شود، عادی به نظر بیاید اما من معتقدم که شاعر – به عنوان وجدان بيدار جامعه – باید بیشتر از هر کسی مراقب و گوش به زنگ باشد تا خود و آثارش در اين چرخه ی کج مدار گرفتار نشوند.
در کل ماجرا را از طرف خود تمام شده به حساب می‌آورم اما از آن جا که وکيل یاد شده در واپسين تماسی که با من داشته همچنان بر پيشنهاد خود پافشاری و به شکلی طلبکارانه به دستکاری کردن آن ترانه به گونه‌ای که ديگر من نتوانم مدعی آن شوم تهدیدم کرد، طی اين یادداشت اعلام می‌کنم که پخش هر نوع آگهی با استفاده از کلمه‌ها و تعبیرهای موجود در ترانه ی «تصور کن» از طرف آن شرکت و هر شرکت ديگری، شکايت بنده را به دنبال خواهد داشت و در آن صورت، مرتکبين باید پاسخگوی من و تمام علاقه‌مندان اين ترانه باشند.

aftabnews.ir آفتاب

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: