تصاویر: ده جهنم به روایت رویترز!

October 24, 2008

فهرست‌های ده‌تایی در ادبیات و ژورنالیسم دنیای مدرن، نماد لیستی از بهترین‌ها و برترین‌هاست و كمتر پیش آمده كه به بدترین بپردازد؛ از جمله فهرست جدید «رویترز» برای 10 نقطه از جهان كه شما را از رفتن به آنجا نهی می‌كند!
مقام اول متعلق است به بندر مورثبی در گینه‌نو كه به طور متوسط 115 مورد جدید از ابتلا به ایدز را ماهیانه گزارش می‌كند! بیكاری، دزدی و آدم‌ربایی در پایتخت گینه‌نو بیداد می كند.

مقام دوم به شهر لینفن در چین می‌رسد با بیشترین آلودگی هوا، در جوار صنایع غیر اصولی و معادن بزرگ ذغال سنگ كه ابری از غبار مسموم كك و آلاینده های هوا آسمانش را همیشه تیره نگاه داشته است

مقام سوم به شهر بوجمبورا در جمهوری برونئی در شرق آفریقا تعلق دارد كه فساد و وضع نابسامان اقتصادی آن، پایین‌ترین نرخ رشد اقتصادی جهان را برایش به ارمغان آورده است و شهره به نسل كشی و كشتارهای دسته جمعی است!

مقام چهارم متعلق است به پیونگ یانگ در كره شمالی، به عنوان شهری كه علیرغم ظاهرش، در باطن رژیم مدیریتی و حكومتی استبدادی داشته و فقط یك شبكه رادیو و تلوزیون تحت مراقبت‌های شدید حكومتی دارد و حتی دوچرخه‌سواری نیز در این شهر به دلایل سیاسی! ممنوع است

مقام پنجم در كمال ناباوری متعلق است به اوكلاهما در ایلات متحده و به خاطر بیشترین مخاطرات بلایای طبیعی. این شهر در كریدور معروفی كه بیشترین گردبادهای موسمی در آن می‌وزد، در ماه‌های مارس تا آگوست بیشترین ریسك مسافرت را دارد!

شهر چرنوبیل در اوكراین هنوز تبعات آلودگی‌های رادیواكتیویته در دهه نود قرن بیستم را به دوش می‌كشد و با مناطق خالی از سكنه و رودخانه‌ها و دریاچه‌های آلوده‌اش مقام ششم را به خود اختصاص داده ا

موگادیشو در سومالی به عنوان بی‌قانون‌ترین شهر هرت جهان! پس از فروپاشی قدرت مركزی در دهه پایانی هزاره دوم و استقرار واحدهای حافظ صلح، مدت‌های مدیدی است كه در رتبه هفتم، از همه برشورهای توریستی و مسافرتی حذف شده است.

یاكوتسك در روسیه با طبیعتی سرد و منجمد كننده و فاصله‌ای بسیار دور از مسكو (شش قاچ ساعتی در معیار ساعت جهانی) در تمامی طول سال با دمایی در حدود 32 درجه زیر صفر! به درستی سردترین منطقه مسكونی جهان لقب گرفته و در مقام هشتم، فقط در صورت افت دما به كمتر از میزان یادشده، كودكانش مجاز به تعطیل مدارس هستند!

داكا در بنگلادش گرفتار تبعات جنگ‌های داخلی عدم ثبات سیاسی و بلایای طبیعی بوده است ولی فقط به خاطر حد بالای آلایندگی هوا و محیط زیست در اثر توسعه نابسنده صنعتی مقام نهم را به خود اختصاص داده است

بغداد پایتختی در همسایگی كه روزی مثل آبادی و امارت نشینی بود، اكنون در آتش سودجویی و جنگ طلبی آمریكا و حامیانش می‌سوزد، پس از جنگ خلیج فارس و به زانو درآمدن دیكتاتور معروفش این شهر به بالاترین آمار سرقت، آدم ربایی و تجاوز به عنف دست یافته است و در این لیست نیز مقام آخر و دهم را پیدا كرده است.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: