جایزه اصلی جشنواره منبر طلایی به "میم مثل مادر" رسید

October 24, 2008


آخرین ساخته مرحوم رسول ملاقلی‌پور جایزه بهترین فیلم و ‌بهترین بازیگر زن چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم اسلامی منبر طلایی را از آن خود کرد و رسول صدرعاملی نیز برنده جایزه بهترین کارگردان شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم اختتامیه جشنواره منبر طلایی 2008 چهارشنبه در شهر قازان ایالت تاتارستان در جمهوری روسیه برگزار ‌شد و “میم مثل مادر” ملاقلی‌پور و فیلم هندی “جودا اکبر” ساخته آشوتوش گوواریکر به طور مشترک جایزه بزرگ بخش مسابقه فیلم‌های بلند را از آن خود کردند.

گلشیفته فراهانی نیز برای بازی در “میم مثل مادر” برنده جایزه بهترین بازیگر زن شد. او در این فیلم نقش یک زن جوان شیمیایی شده را بازی می‌کند که در دوران بارداری متوجه می‌شود فرزندش تحت تاثیر مواد شیمیایی دچار معلولیت خواهد شد.

صدرعاملی برای فیلم “هر شب تنهایی” جایزه بهترین کارگردان جشنواره منبر طلایی را دریافت کرد. لیلا حاتمی و حامد بهداد بازیگران فیلم هستند و قصه آن درباره سفر زوجی جوانی به مشهد مقدس است. هریتیک روشن نیز برای فیلم “جودا اکبر” جایزه بهترین بازیگر مرد را برد.

چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم اسلامی منبر طلایی از 16 اکتبر (25 مهر) در مرکز تاتارستان آغاز شد و تا 22 اکتبر (اول آبان) ادامه داشت. امسال 35 فیلم در بخش‌های مسابقه جشنواره شامل فیلم‌های بلند، کوتاه و مستند رقابت داشتند و حدود 30 فیلم نیز در بخش خارج از مسابقه یا نمایش‌های ویژه پخش شد.

میم مثل مادر” برای دریافت جایزه اصلی با 9 فیلم دیگر از جمله فیلم‌هایی از تونس، بریتانیا، آمریکا، ازبکستان، مصر، روسیه و سوریه رقابت داشت. سیدرضا میرکریمی نیز یکی از داوران بخش مسابقه رسمی جشنواره بود و ریاست هیئت داوران را بولوتبیک شامشییف کارگردان قرقیزی به عهده داشت.

همچنین فیلم‌های “شاید جایی دیگر” داود جلیلی و “بیا همه خوابند” زهره زمانی خلفلو در بخش مسابقه فیلم‌های کوتاه حضور داشتند. بخش ویژه جشنواره منبر طلایی نیز به نمایش 13 فیلم کوتاه و معرفی انجمن سینمای جوانان ایران اختصاص داشت.

جشنواره منبر طلایی را وزارت فرهنگ تاتارستان با حمایت شورای مفتیان روسیه برگزار می‌کند. امسال 190 خبرنگار از 94 رسانه بین‌المللی در جشنواره حضور داشتند.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: