گزارش خبرنگار آمریکایی از طمع ورزی جنسی مردان مصری به توریست های زن

October 24, 2008


«لین دوان»، نویسنده و خبرنگار زن آمریکایی که به تازگی از مصر دیدن کرده، مشاهدات خود از آزارهای معمول جنسی که علیه زنان در این کشور صورت می گیرد را در روزنامه «سان فرانسیسکو کرانیکل» به رشته تحریر درآورده است.

«لین» در این خصوص می نویسد: “روزی از یک بازار در شهر قاهره عبور کردم و در آنجا بود که متوجه شدم آزار و اذیت جنسی در اینجا هیچگونه حد و مرزی ندارد.”

وی درباره مشاهدات خود می گوید: “مردی مصری گفت که خواهان ازدواج با من است. دیگری بازوی مرا گرفت و نامم را سئوال کرد و حتی یکی پیشنهاد بوسه در ازای یک دلار را داد!”

«لین» ضمن مقایسه اوضاع مصر با کشورهای اروپایی همچون ایتالیا ادامه می دهد: “برای مثال آزار و اذیت در ایتالیا زبانزد خاص و عام است اما آنچه من در شهرهای ونیز و رم تجربه کردم در مقایسه با الفاظ جنسی زننده و شرم آوری که من و هم اتاقی ام در مصر مشاهده کردیم، محدود است.”

براساس این گزارش مقامات سفر و گردشگری آمریکا به اتباع زن این کشور هشدار داده اند در صورت سفر به مصر بدون همراه در معرض آزارهای جنسی و الفاظ رکیک قرار خواهند گرفت.

نتایج یک مطالعه صورت گرفته در تابستان توسط مرکز حقوق زنان مصر نشان می دهد 98 درصد زنان خارجی و 83 درصد زنان مصری مورد سوء استفاده های جنسی در این کشور قرار گرفته اند.

لین که به منظور گذران تعطیلات یک هفته ای به مصر سفر کرده است می افزاید: “ما خودمان را آماده کردیم و من حدود 200 دلار برای خرید لباس و دامن بلند هزینه کردم. همچنین یک عینک آفتابی برای در امان ماندن از نگاه مردان، یک شال گردن برای پوشاندن بدن و یک کلاه برای پوشاندن موهای خود به مصر بردم. از نظر فیزیکی آمادگی لازم را پیدا کردیم اما از نظر روانی چندان نه.”

وی می افزاید: “چنانچه شما یک زن تنها یا همراه چند زن دیگر باشید که قصد بازدید از یکی از آثار باستانی را داشته باشید امیدوارم که به هشدارها توجه کنید.”

خبرنگار آمریکایی همچنین درباره صاحب هتلی که وی در آن اقامت گزیده بود می گوید: “ما برای اولین شب حضور خود در هتل قاهره اتاقی رزرو کردیم و زمانی که صاحب هتل خود برای استقبال به فرودگاه آمد بسیار تحت تاثیر قرار گرفتیم بنابراین دعوت وی از ما به صرف نوشیدنی چندان برایمان تعجب آور نبود و آن را به حساب مهمان نوازی صاحب هتل گذاشتیم.”

«لین» ادامه می دهد: “با صاحب هتل درباره اوضاع زندگی در مصر و آمریکا صحبت کردیم اما وی ناگهان شروع به صحبت درباره مسائل جنسی کرد و زمانی که پیشنهاد نامشروع داد من و هم اتاقی ام به شدت متحیر شدیم.”

وی در خصوص می افزاید: “این آزارها ادامه داشت و حتی در زمان بازدید از شرم الشیخ، یک مکان مشهور توریستی، چند بار مورد اذیت قرار گرفتیم به نحوی که یک بار فردی محلی ظاهرا به دلیل رد پیشنهادات غیراخلاقی اش از جانب ما برآشفت و سعی کرد به من صدمه بزند. بار دیگر هم دو سرباز محلی بر روی رود نیل سعی کردند ما را به آپارتمان خود ببرند.”

سان فرانسیسکو کرانیکل به نقل از «لین» ادامه می دهد: “اینها تنها بخشی از تجربیات ناراحت کننده ای است که ما در مصر شاهد آن بودیم، در خیابان ها مردان ما را دنبال می کردند و هم اتاقی ام که یک دختر بلوند و چشم آبی است هدف نگاه هایشان قرار داشت.”

لین می گوید: “شاید برخی تصور کنند که ما خوش شانس بودیم. کلیپ های ویدئویی از زنانی که توسط گروهی از مردان در خیابان های مصر مورد آزار قرار گرفته اند طی سال های اخیر در پایگاه اینترنتی یوتیوب منتشر شده و برخی زنان محلی می گویند که آنها چند بار در طول روز مورد آزار جنسی قرار می گیرند.”

وی در پایان می گوید: “به زنان مسافر مصر هشدار می دهم که مراقب باشید، خودتان را بپوشانید و از نظر روانی خود را برای پذیرش این فرهنگ آماده کنید.”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: