نخل ماداگاسکار بازیگر قاتل هالیوود

October 28, 2008

apocalypto big به نظر بنده یکی از زیباترین درختان روی کره زمین نخل ماداگاسکار‌ست، یک درخت هالیوود‌ی! در مورد این موضوع در پایان متن صحبت می‌کنم تا شما ترغیب شوید تا پایان با بنده همراه باشید؛ نام علمی این کاکتوس pachypodium و نام مستعار آن در ایران نخل ماداگاسکار است و دلیل این نامگذاری اینست که زیستگاه اصلی آن در جزیره ماداگاسکار‌ست، حتما کارتون معروف ماداگاسکار را دیده‌اید. ماداگاسکار جزیره‌ای با شش ایالت است و وسعت ساحلی زیادی دارد. نخل ماداگاسکار در حقیقت کاکتوس است و همانطور که گفتم نام مستعار آن نخل‌ست و دلیل بیان آن در دسته کاکتوسیان وجود تیغ‌های عظیم بر روی تنه آن است. این تیغ‌ها بگونه‌ای‌ست که هیچ موجود زند‌ای قادر به نزدیک شدن به این نخل و تغذیه از آن نیست به همین دلیل‌ست که این نخل طرفداران خاص خود را دارد. رشد ماداگاسکار در نژاد‌های مختلف متفاوت است ولی بطور متوسط در مورد نوع آپارتمانی یا بهتر بگوییم محصور در گلدان به دلیل نبود شرایط مناسب نوردهی و آبُ خاکُ ‌هوایی نازک رشد کرده و حداکثر تا 30 سانتی‌متر خواهد رسید و درصورتی که در خاک باغچه کاشته شود می‌توان آنرا نخل نامید زیرا در این‌صورت است که کمی بیشتر رشد کرده و تا حدُ اندازه درختچه رشد خواهد کرد و اما طول آن در طبیعت همانند قولی تیغ‌دار می‌ماند که قدی راست کرده و همانند سربازی وفادار استوار ایستاده.

بنده بنابه تجربه‌ای که درباره این کاکتوس کسب کرده‌ام به این‌نتیجه رسیده‌ام که هرچه ماداگاسکار رشد می‌کند خمره‌ای‌تر می‌شود و دلیل آن‌هم نزدیکتر شدن به نور خورشید است، زیرا این کاکتوس نیاز مبرمی به نور دارد و با زیاد شدن نور خورشید رشد عرضی‌اش زیاد می‌شود و خمره‌ای خواهد شد. البته این مورد تنها در گونه‌هایی خاص مشهود است و نمایه واضحی ندارد. دو نوع از نخل ماداگاسکار آپارتمانی‌تر هستند یکی با نام علمی Pachypodium lamerei و دیگریPachypodium geayi است، Geayi به دلیل تکثیر سخت آن در ایران کمتر مشاهده شده‌است و قیمت آن بالاست ولی lamerei رنج بازار است و بهتر از نوع دوم ذکر شده تکثیر می‌شود؛ lamerei همانند دیگر کاکتوسیان مِریستِم (قسمت فوقانی و محل رشد) دارد و فقط از مریستم رشد می‌کند، بنده تنها یک مورد دیده‌ام که در پایین ماداگاسکار لامریا دو پاجوش (بچه) زده بود.

LI-flowers-0354b درکل تکثیر ماداگاسکار کار هرکسی نیست و مهارتُ دقت می‌طلبد، تکثیر ماداگاسکار از طریق کاشت بذر عملی‌ست و شیوه‌های دیگر کاشت تابحال دیده نشده است. درکل نوع بذر کاکتوسیان به دو دسته بذر خارجی و بذر وطنی (ایرانی) تقسیم بندی می‌شود. بذرهای ایرانی به دلیل تازگی یک سروگردن از نوع خارجی آن بالاترند ولی درگونه‌ای از کاکتوسیان گرفتن بذر به دلایل زیست محیطی غیر ممکن است که ماداگاسکار نیز جزو این دسته محسوب می‌شود به همین دلیل قیمت بذر خارجی آن کمی بالاست و اخیراً نیز به دلیل پاره‌ای مسائل واردات محصولات کشاورزی کمیاب شده است. دیگر نیازی نیست که بگویم که بذر ماداگاسکار همانند تمام گیاهان از گل زیبایش بدست می‌آید، ماداگاسکار نه تنها در ایران بلکه در هیچ‌جایی از این کره خاکی بجز خود جزیره ماداگاسکار گل نمی‌دهد پس تنها صادر کننده بذر خودِ ناکس‌شه و بنوعی بازار این کاکتوس را دردست دارد.

solar_cell برگ‌های ماداگاسکار لامری نمونه زنده سلول‌های خورشیدی هوشمند است! حتماً می‌پرسید این‌دو به یکدیگر چه ربطی دارند؟ داستان از اینجا شروع می‌شود که روزی در تفکر برای تغییر جای ماداگاسکار لامری‌ام بودم که ناگاه برگ‌های تغییر جهت داده آن توجهم را جلب کرد. برگ‌ها با نظمی وصف‌ناپذیر بصورت پلکانی در جهت تابش نورخورشید قرار گرفته بودند همان موقع بود که به یاد سلول‌های خورشیدی که موتوری در زیر آنها قرار گرفته تا درطول روز جهتش را هم جهت با تابش خورشید کند افتادم. نیوتن از افتادن سیب به جاذبه پی‌برد ولی بنده از جاذبه، به افتادن سیب پی بردم!

PAPILLON و اما آنچه باعث شد شما را تا به‌اینجا بدنبال خود بکشاند هالیوود بود! ماداگاسکار درخت هالیوودی‌ست، این درخت زیبا در صحنه‌های زیادی از فیلم‌های هالیوودی اکشن نقش آدم‌کُش را بازی کرده است! بطور مثال فیلم پاپیلون را بیاد دارید؟ همان زندانی که به دلیل قطع شدن جیره غذایی خود در زندان سوسک می‌خورد، یادتان هست که بعد از فرار از زندان به همراه دوستان خود، سوار بر قایق به جزیره‌ای رسیدند و پلیس‌های آن جزیره در جنگل دنبالشان کردند. یکی از زندانی‌ها مشغول فرار بود که در یک لحظه نخل ماداگاسکار وارد عمل شد و آن زندانی را کشت!

یا در Apocalypto ماداگاسکار نقش آدم‌کش را بازی کرد. فیلم به اینصورت بود که قبیله‌ مایا برای خدیان خود قربانی می‌دادند و این فیلم داستان یکی از قربانیان را بازگو می‌کند، در هنگام قربانی او کسوف مس‌شود و آنها فکر کردند که خدایان قهر کرده‌اند به همین دلیل قربانی‌ها را آزاد کردند و به مبارزه طلبیدند. قربانی توانست به جنگل پناه ببرد… فلش‌بک: وسیله شکار قربانیان نوعی گرز همانند گرز رستم بود که نقشش را نخل ماداگاسکار بازی می‌کرد! همچنین ماداگاسکار در اکثر تله‌های شکارچیان نیز نقشش را خوب بازی کرده بود. بله درست است، آن تنه‌های درخت تیغداری که به یکباره از هوا و زمین بر سرُ شکم شکارچیان فرو میرفت و خون فواره می‌زد کسی نبود جز ستاره قاتل هالیوود یعنی نخل ماداگاسکار.

madagasc caudici form Madagascar_palm-Pachypodium_lamerei pachypodium Pachypodium 1 Pachypodium 2 Pachypodium lamerei Pachypodium namaquanum Pachypodium_lamerei Pachypodium_lamerei Pachypodium_lamerei6 Pachypodium_saundersii

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: