سايروس فيلد : مردي كه قاره ها را به هم وصل كرد

October 29, 2008


سايروس وست فيلد (Cyrus West Field) متولد 1819 تاجر و سرمايه دار آمريكايي و از مالكان شركت Atlantic Telegraph Company بود كه اولين كابل تلگراف بين اروپا و آمريكا را از ميان اقيانوس اطلس كشيد .

سايروس فيلد

اولين كابل در سال 1858 از جزيره والنتينا “Valentia Island” واقع در غرب ايرلند تا جزيره نيوفاندلند “Newfoundland” (در نزديكي كانادا) كشيده شد . كابل از هفت رشته سيم مسي تشكيل ميشد كه با سه لايه كائوچو پوشيده شده بود و وزني برابر 550 كيلوگرم در هر كيلومتر داشت . بين سالهاي 1857 تا 1858 عمليات كابل گذاري كف اقيانوس چندين بار انجام شد ولي هر بار بعلت شكستن كابلها ، متوقف شد . سرانجام در 29 جولاي 1858 كابل با موفقيت كشيده شد و اولين تلگراف از طرف ملكه ويكتوريا (ملكه انگلستان) به جيمز بيوكانن “James Buchanan” پانزدهمين رئيس جمهور آمريكا ارسال شد .

نقشه كابل ارتباطي زيراقيانوسي

سه هفته بعد اشتباه يكي از مهندسين پروژه كه قصد داشت با بالا بردن ولتاژ ، سرعت ارسال تلگرافها را بالا ببرد ، باعث خراب شدن كابل و قطع ارتباط آن شد . در سال 1866 فيلد از كابلي بسيار قويتر با پوشش ضد آب استفاده كرد كه وزني برابر با 980 كيلوگرم در كيلومتر داشت (تقريباً دو برابر وزن اوليه) ، او اينبار براي انجام اين پروژه ، بزرگترين كشتي جهان كه تا آن زمان ساخته شده بود يعني كشتي بخار Great Eastern را خريداري كرد كه وزني معادل 32000 تن و گنجايش 4000 مسافر را داشت .سرانجام عمليات كشيدن كابل 4200 كيلومتري در تاريخ 26 جولاي 1866 با موفقيت انجام شد .

كشتي Great eastern

بعد از گذشت يكماه كابل ديگري كشيده شد و تا پايان قرن نوزدهم پانزده رشته كابل مخابراتي آمريكا را به اروپا متصل ميكرد . سرعت ارسال اطلاعات كه به صورت كدهاي مورس (نقطه و خط) بودند در ابتدا بسيار كم بود يعني چيزي در حدود 2 دقيقه طول ميكشيد تا يك كاراكتر ارسال شود . مخابره اولين پيام در سال 1858 نزديك به 17 ساعت به طول انجاميد . در سال 1866 متد فرستادن اطلاعات تغيير يافت و سرعت ارسال اطلاعات به 8 كاراكتر در دقيقه رسيد . يكي از دلايل كم بودن سرعت ارسال اطلاعات در آن زمان عدم استفاده از ايستگاههاي تقويت سيگنال يا رله بود .
سايروس فيلد در اواخر عمر بعلت سرمايه گذاريهاي اشتباهش ورشكست شد و در سال 1892 در سن 72 سالگي درگذشت .

پی نوشت : دوست عزیزی در بالاترین به این نکته اشاره کرده اند که چرا در تیتر از “قاره ها” استفاده کرده ای . در جواب ایشان باید بگویم که آسیا ، اروپا و آفريقا به هم چسبيده هستند و ارتباط آمريكا با اروپا به معناي ارتباط آن با دو قاره ديگر ميباشد . مشكلي كه در آن زمان با آن روبرو بودند ارتباط با قاره دورافتاده آمريكا بود .

منابع :
http://en.wikipedia.org/wiki/Transatlantic_telegraph_cable
http://www.atlantic-cable.com/Field/index.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/SS_Great_Eastern
http://en.wikipedia.org/wiki/Cyrus_West_Field

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: