رييس كميسيون اقتصادي، دولت را از اقدام شتابزده بر حذر داشت پيش‌بيني افزايش 300درصدي قيمت برخي كالاها

November 2, 2008

دنياي اقتصاد – غلامرضا مصباحي‌مقدم به عنوان رييس كميسيون اقتصادي مجلس در آستانه ارايه لايحه «يارانه نقدي» به مجلس، اعلام كرد كه با اجراي اين طرح، برخي از كالاها 200 تا 300درصد افزايش قيمت خواهند داشت و ترس ما از اين است كه نه از تاك نشان ماند و نه از تاك‌نشان. وي مي‌گويد بايد تبعات اجتماعي و سياسي اين طرح بررسي شود.

رييس كميسيون اقتصادي، دولت را از اقدام شتابزده بر حذر داشت
پيش‌بيني افزايش 300درصدي قيمت برخي كالاها

پنج‌شنبه‌ای که گذشت بيست‌و‌چهارمين همايش فصلي خانه احزاب با هدف «بررسي وضعيت اقتصادي كشور و انتخابات دهم رياست‌جمهوري» برگزار شد و از همین روی بود که غلامرضا مصباحی‌مقدم، رييس کمیسیون اقتصادی مجلس که به همراه دبیر طرح تحول اقتصادی میهمانان اقتصادی این همایش بودند؛ سخنانش را با محوریت طرح تحول اقتصادی آغاز کرد و با تورم‌زا خواندن این طرح گفت که: «با اجرای طرح تحول اقتصادی بعضی کالاها 200 تا300‌درصد افزایش قیمت خواهند داشت و ترس ما از این است که نه از تاک نشان ماند نه از تاکنشان.
به گزارش ایسنا، غلامرضا مصباحی‌مقدم که در میان نمایندگان احزاب سراسر کشور سخن مي‌گفت، با تاكيد بر اينكه آزاد كردن قيمت حامل‌‏هاي انرژي شوك انرژي به‌‏دنبال خواهد داشت، تصريح كرد: بايد به مردم بگوييم كه در اثر اين آزاد سازي دولت تلاش مي‌‏كند، شوك قيمتي را تا حدي جبران كند و اگر به اين زبان گفته شود كسي تصور نمي‌‏كند كه با پرداخت نقدي يارانه‌‏ها گويي حلوا پخش مي‌‏كنند.نماینده تهران سپس با بیان اینکه بعضی کالاها با اجرای این طرح 200 یا 300‌درصد افزایش قیمت خواهند داشت، گفت:‌ این افزایش قیمت برای خانواده‌ها اثرات جدی همراه دارد و از طرفی وقتی قیمت حمل و نقل بالا رفت به تناسب همه قیمت‌ها بالا می‌رود. به اعتقاد عضو جامعه روحانیت مبارز اثر دیگر طرح تحول اقتصادی، روانی است؛ چرا که انتظارات تورمي‌قابل پیش‌بینی نیست و مدلی برای آن وجود ندارد.
وی آن گاه به مدل‌های پیش‌بینی تورم طرح شده در مجلس از سوی نمایندگان اشاره کرد و با ناامیدی این چنین در توضیح آن‌ها سخن گفت: «هر سه مدلی که از آن کمک گرفته شد می‌توانند نتایج تغییرات قیمتی در حد 15 یا 20‌درصد را پیش‌بینی کنند، اما وقتی جهش قیمتی 200 یا 500‌درصد مي‌شود آن مدل‌ها جوابگو نیستند. اینکه آیا تبعات آن طرح قابل مقایسه با آن مدل‌ها هست از دغدغه‌های ما است و باید بررسی کنیم که آیا اساسا می‌توان به این ریسمان دست انداخت یا نه؟ ما می‌خواهیم اطمینان خاطر پیدا کنیم.»مصباحی‌مقدم در ادامه گفته‌هایش به ترسی که در میان نمایندگان مجلس از اجرای طرح تحول اقتصادی وجود دارد، اشاره کرد و یادآورشد :‌ نگاه اصلی ما تعامل و همکاری با دولت است، اما باید بحران سیاسی و اجتماعی ناشی از اجرای این طرح را بررسی کنیم. ترس از این است که نه از تاک نشان بماند و نه از تاکنشان.
ارائه طرح تحول با نفت حداقل 100 دلاری
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس سپس شرایط تورمي‌ایران را بالا ارزیابی کرده و خاطرنشان کرد: بر اساس گزارش بانک مرکزی تورم به نقطه 29‌درصد رسیده است و تورم سالانه نیز 22‌درصد است. چشم‌انداز ما تا پایان امسال کاهش تورم نیست، بلکه پیش‌بینی می‌کنیم در همین حدود یا اندکی کمتر باقی بماند.
وی در ادامه گفت:‌ باید در نظر داشت که پیش‌بینی‌هایی که آقای رييس‌جمهور براساس آن طرح تحول اقتصادی را مطرح کرده‌اند، با توجه به قیمت بالای نفت در حدود 112 دلار یا 120 دلار و یا حداقل 100 دلار بود، اما اکنون قیمت نفت 57 دلار شده و احتمال افت آن نیز وجود دارد. بنابراین اگر بناست اين بودجه براي آزادسازي قيمت‌‏ها باشد، قيمت پايين آمده و حالا كه نصف شده يارانه پنهان هم به نصف مي‌‏رسد و نمي‌‏توان از اين راه درآمد به‌‏دست آورد و به مردم وعده دهيم كه فلان مقدار به شما پول مي‌‏دهيم.
رييس كميته ويژه طرح تحول اقتصادي مجلس در پایان با اشاره به ارائه لایحه مربوط به نقدی کردن یارانه‌ها گفت :‌ ابتدا مي‌گفتند قانون احتیاج ندارد، اما با بررسی نظرشان عوض شد. به هر حال مجلس امیدوار است با رویکرد مثبتی که دارد بتواند با کسب اطمینان خاطر به آثار این طرح آن را پیگیری کند.
اما علاوه بر سخنان مصباحی‌مقدم و فرزین، سخنگوی طرح تحول اقتصادی که دیگر بار 7 محور این طرح را برای نمایندگان احزاب توضیح داد، موسوی تبریزی دبیرکل خانه احزاب و کامران دانشجو نیز به بحث انتخابات اشاره کردند و چنین بود که قائم‌مقام وزير کشور در واکنش به پرسش يدالله طاهرنژاد، عضو شوراي مركزي حزب كارگزاران درباره چگونگي تحقق برگزاري انتخابات سالم و کاهش مشارکت مردم تهران در انتخابات مجلس هشتم و نيز اعتقاد نداشتن وزير کشور به راي مردم مطابق اظهارات يکي از نمايندگان مجلس (زاکاني) در جلسه راي اعتماد علي کردان گفت: نتيجه ‌يك انتخابات سالم مشاركت حداكثري مردم است، ما تلاشمان را مي‌كنيم كه مشاركت حداكثري وجود داشته باشد، اگر در دوره‌اي ريزش وجود داشته، به تمام عوامل بر مي‌گردد، بايد از آن درس بگيريم، همدل باشيم و نقاط ضعف را پوشش دهيم.
وي افزود: اين‌كه كسي گفته آقاي كردان به راي و انتخابات بي‌اعتقاد است، من نمي‌توانم پاسخ گو باشم خود فرد بايد پاسخ بدهد، ولي آنچه که مشخص است ولي فقيه مردم‌سالاري ديني را بهترين الگو مي‌داند و اگر ايشان فردي والايي است كه حتما هم است مردم سالاري ديني الگو و ملاك ايشان خواهد بود.
در همین حال موسوی تبریزی نیز به بررسي عدالت در جامعه پرداخت و گفت: هيچ عدالتي بدون توجه، حكمت و تدبير برقرار نخواهد شد و اصل عدالت در لفاظي‌‏ها تحقق نمي‌‏يابد.
حضور كردان به ضرر نظام است
از سوی دیگر در حاشیه این همایش رييس‌‏كميسيون اقتصادي مجلس در جمع خبرنگاران گفت: حضور «علي كردان» در وزارت كشور به ضرر نظام است.
غلامرضا مصباحي‌‏مقدم در پاسخ به اينكه استيضاح وزير كشور در مجلس راي خواهد آورد؟ با بيان اينكه براي ما آمدن كردان يا كسي به جاي ايشان هيچ تاثيري در سرنوشت نظام ندارد، گفت: تصور مي‌كنم كه استيضاح وزير كشور در مجلس راي خواهد آورد.
وي همچنين در باره توزيع چك‌‏هاي 5ميليون توماني در بين برخي نمايندگان مجلس نيز گفت: همه نمايندگاني كه اين اتفاق برايشان افتاده بود، به‌‏شدت نسبت به اين عمل ناراحت و عصباني بودند، بنابراین مساله را براي مجلس حيثيتي تلقي كرده‌اند و از اين جهت تصور مي‌كنم كه استيضاح راي خواهد آورد.

http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=129665

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: