جستجوی دلایل ناکامی پرسپولیس در چند عکس

November 9, 2008

پرسپولیس، این فصل زیاد بد بازی نمی‌کند، نتایجش هم زیاد بد نیستند، اما مسلما سیمای تیم قهرمان فصل گذشته در تیم فعلی دیده نمی‌شود.

گاهی برای تحلیل علل شکست یک تیم ورزشی، لازم نیست، آدم کارشناس باشد، همچنان که لازم نیست آدم حتما آشپز باشد، تا بتواند در مورد شوری غذا، اظهار نظر کند.

بد نیست به عکس‌هایی از بازی امروز دفت کنید و دلایل شکست را در آنها جستجو کنید:

گل اول صبا به پرسپولیس: مربی تیم می‌تواند سازمان دفاعی تیم را تقویت کند و وظایف دفاعی تک‌تک بازیکن‌ها را قبل از هر بازی به آنها گوشزد کند ولی بعضی از وظایف دفاعی جزو بدیهیات هستند و اگر بازیکنی با سابقه چند سال بازی در بالاترین سطح فوتبال کشور، ‌نتواند آنها را فرابگیرد، بعد از آن نخواهد توانست! من نه کارشناسم، نه فوتبالیست، ولی تصور می‌کنید که مدافعان یک تیم دسته برتری، هنگام ضربه کرنر باید این طوری یارگیری کنند؟

گل دوم صبا به پرسپولیس: مدافعان نظاره‌گر پرسپولیس!:

گلی که به ثمر نرسید ولی حرف‌ها داشت: فکر می‌کنید بیاتی‌نیا بتواند از پس ۴ دفاع و همچنین کریم باقری که مزاحم او خواهد شد، برآید؟!

بله! مدافعان همه تمرکز خود را صرف آفسایدگیری از یک بازیکن دیگر می‌کنند و بیاتی‌نیا از دفاع پرسپولیس، عبور می‌کند:

تیر دروازه:

گریه شاید مصلحتی بیاتی‌نیا، دیدنی بود!:

شاهکاری به نام دی‌کارمو: کدام مهاجم لیگ برتری است که مثل دی‌کارمو فرصت‌ها را از دست بدهد؟

سنت نامیمون تعویض مربی بعد از چند نتیجه بد، در ایران محبوبیت زیادی دارد و از سوی دیگر کم نیستند افرادی که آرزوی لوث کردن موفقیت سال قبل قطبی را در دل می‌پرورانند. بنابراین به نظر نمی‌رسد، حتی قطبی هم فرصت نامحدود داشته باشد.

اما در این میان نشانی از مکانیسم خوداصلاحی قطبی در این فصل، به چشم نمی‌خورد. قطبی هنوز متوجه کلاه گشادی که مارکو با قالب کردن دی‌کارمو بر سر او نهاده نشده است، همان مربی‌‌ای که دو بار قطبی به خاطر حمایت از او، روال معمول شکیبایی و نزاکتش را شکست و درگیر یک پیکار نافرجام با رسانه‌ها شد که نتیجه‌ای جز تضعیف او و تیمش نداشت. اصرار قطبی بر همکاری با مارکو و به‌کارگیری دی‌کارمو، عاقبتی بهتر از تضعیف خود او نخواهد داشت.

هنوز هم دیر نشده و با بیرون گذاشتن دی‌کارمو برای همیشه و خرید یکی دو بازیکن دفاعی مناسب و با تجربه و با استفاده مناسب از تعطیلی‌های لیگ می‌توان آب رفته را به جوی برگرداند. به اعتقاد من نه نیازی به جار و جنجال رسانه‌ای در مورد پرسپولیس وجود دارد و نه نیازی به تغییرات عمده. همین تغییرات نسبتا کوچک، درصد زیادی از مشکلات تیم را حل خواهند کرد.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: